Odstřelovačství není pouhou doménou špičkově vybavených profesionálů z elitních ozbrojených sborů. Existuje i jeho druhá, mnohem drsnější strana…

Odstřelovačská taktika povstalců a záškodníků

Často jsem vedl diskuze na téma odstřelovačství s mnoha různými lidmi. Mnohdy mě překvapilo, jak nerealistické jsou názory některých z nich. Sami přiznávají, že jsou nejvíce ovlivněni Hollywoodem a dostupnou literaturou, případně televizními dokumenty.

Pokud jde o samotnou střelbu na dlouhou vzdálenost, existuje dostatek informací, které lze vyčíst z literatury nebo z internetu. Na hodně věcí člověk přijde sám. Terče na střelnici mají totiž jednou nepěknou vlastnost – nic Vám neodpustí. Každá Vaše chyba je vidět a jak se říká – ukázaná platí. Máme u nás také velké množství střelců, jejichž úroveň během posledních třiceti let výrazně stoupla, takže je odkud čerpat. A když něco nenajdete na internetetových diskuzích, sami na to nepřijdete, kamarádi neporadí a v knížkách to není, pořád ještě můžete vyrazit na kurz některého z instuktorů.

Oč více lidé řeší technické detaily, výběr pušky a dalekohledu, vedou nekonečné diskuze o ráži a střelivu, o vlivu dýchání a tepu srdce na spouštění atp., tím méně jim uniká samotná podstata odstřelovačství. Přesná střelba je naprostým základem toho všeho. Maskování je v boji nutností. Avšak taktika je neprosto vším. I průměrný střelec, pokud se dobře zamaskuje, dokáže se přiblížit k nepříteli a zasáhnout jej. Není to až tak obtížné, jak se může zdát. Co je ale na tom všem zdaleka to nejtěžší? Nejtěžší je to celé přežít. Přežít, abyste to mohli opakovat znovu a znovu.

Úspěšní odstřelovači si od druhé světové války vyvinuli celou řadů taktických postupů, jak oklamat nepřítele, zasáhnout jej a bezpečně se zase stáhnout. Ti, kteří bojují v regulérních armádách mají tento úkol výrazně usnadněn v mnoha směrech. Mají špičkový výcvik, nejlepší vybavení, stojí nad nimi zkušení nadřízení, za zády mají vzdušnou, dělostřeleckou a kdovíjakou podporu. V zázemí na ně čeká vrtulník, který je stáhne kdykoliv bude třeba, jídlo v armádní kuchyni, chirurgové na operačním sále a za každou hodinu práce jim přibývají peníze na účtu.

Každá mince má dvě strany

Dnešní válečné konflikty jsou typické svojí asymetričností. Na jedné straně moderní, špičkově vybavená armáda, nebo dokonce koalice několika armád, na druhé straně povstalci s minimem vybavení. Žijí v nuzných podmínkách ze dne na den a za každou chybu tvrdě platí.

Jediné, co je drží při životě je jejich vychytralost, schopnost improvizovat a učit se, a především speciální taktika, kterou v průběhu let vyvinuli, aby mohli v nerovném boji nejenom úspešně ničit nepřítele, ale také přežít. Přesto, že téměř všechno svědčí v jejich neprospěch, jsou až nečekaně úspěšní.

A právě o taktikách, které vyvinuli tito lidé, aby mohli přežít v nerovném souboji, je tato kniha. Není o střelbě, o spouštění, o míření, o balistice – o těchto záležitostech již bylo napsáno dost. Kniha je hlavně o tom, jak překonat silnějšího nepřítele a nepřijít přitom o život. 

Written by : Nowak Antonín

Subscribe To My Newsletter

BE NOTIFIED ABOUT NEW BOOKS

[contact-form-7 id="287" /]

Donec fringilla nunc eu turpis dignissim, at euismod sapien tincidunt.