Opakovaně mi čtenáři a zákazníci píší a ptají se, proč není možné zakoupit moje knihy v elektronickém formátu a jestli něco takového náhodou nemáme v plánu. A já jim musím vždy znovu a znovu odpovídat, že e-knihy z mnoha různých důvodů neděláme a asi ani nikdy v budoucnu dělat nebudeme. Vím, že tím některé ze svých čtenářů rozesmutním, ale nemám jinou volbu. Můj postoj je v tomto ohledu neměnný.

Důvodů, proč nevydávat knihy v elektronické podobě je tolik, že ani nezbývá dost času a energie, abych je každému, kdo se zeptá, pokaždé znovu a znovu vysvětloval. Proto jsem se rozhodl to udělat touto formou a sepsat k tomuto tématu krátké pojednání.

Tištěnou knihu můžete po přečtení prodat někomu dalšímu, když budete chtít. Ale přeprodat e-knihu není z pohledu zákona možné. Existuje dokonce celý trh se starými a přečtenými knihami. A přestože antikvariátů výrazně ubylo a není jich už zdaleka tolik, jako v minulosti, nejspíš budou ještě dlouho existovat, protože staré knihy prostě mají svou cenu. Ale trhu s „použitými“ či „přečtenými“ elektronickými knihami se asi nikdy nedočkáme.

Tištěná kniha může být krásným dárkem. Můžete ji krásně zabalit a vepsat do ní věnování. Lze to samé udělat s elektronickou knihou? Pravděpodobně neexistuje způsob, jak někomu darovat e-knihu a udělat mu tím stejnou radost, jako když mu dáte knihu skutečnou.

Tištěné knihy vydrží velmi dlouho. Existuje velké množství tištěných nebo dokonce ručně psaných knih, které jsou starší více než tisíc let. Slyšeli jste někdy o Svitcích od Mrtvého moře? Byly napsány přibližně před 1.800 až 2.000 lety. Muzea jsou plná stovky let starých knih, které přežily přírodní katastrofy, střídání vlád, povstání a různé rebélie, a dokonce i dvě světové války.

Viděli jste někdy e-knihu vystavenou v muzeu, ve staré knihovně, nebo při návštěvě starobylého zámku? Viděli jste někdy e-knihu na aukci? Co by se asi stalo s pracemi Homéra nebo Shakespeara, kdyby je tehdy autoři vydali jako e-knihu? Myslíte, že by stále ještě existovaly?

Myslíte si, že Vaše e-kniha přežije dva tisíce let? Nebo jste někdy slyšeli o e-knize, která vydržela po staletí? Kdo ví, co se stane s Internetem, všemi těmi počítači, mobilními telefony, čtečkami a dalšími zařízeními v příštích dvaceti či třiceti letech? Kdo ví, co se stane třeba už zítra? Co když jednou aktualizujete svůj systém, nebo Vám bude někým na dálku aktualizován, a Vy ztratíte kompletně přístup ke svým pdf a epub souborům? Avšak budete-li se o své tištené knihy dobře starat a správně je skladovat, budou knihy z Vaší domácí knihovny číst lidé ještě i v příštím tisíciletí.

Tištěné knihy jsou krásné, některé jsou zdobené nebo mají zajímavý vzhled, na kterém si někdo dal záležet, a některé jsou dokonce malým uměleckým dílem. Tištěné knihy zdobí Váš byt nebo dům a jsou potěchou Vašeho oka, a stejně tak i členů Vaší rodiny a těch, které si pozvete na návštěvu.

Když Vás navštíví přátelé, můžete jim ukázat svoji soukromou bibliotéku a šokovat je množstvím knih, které vlastníte a které jste četli. Můžete je ale šokovat tím, že jim ukážete složku v počítači s Vašimi e-knihami? To asi těžko 🙂

Mnoho lidí cítí různé pocity při čtení tištěných knihy. Mnozí lidé milují svoje knihy a mnozí prožívají při čtení knih různé emoce. Existuje jakési tajuplné spojení mezi knihou a čtenářem. Tištěná kniha otevírá Vaši mysl a vtahuje Vás do světa fantazie. Avšak slyšeli jste někdy o někom, kdo třeba plakal při čtení e-knihy? Navazují lidé vztahy se svými elektronickými knihami?

Tištěnou knihu můžete nejenom číst, ale můžete se jí také dotýkat, ukázat ji nebo půjčit do ruky Vašim přátelům, můžete s ní spát a můžete k ní dokonce přičichnout. A knihy voní opravdu krásně 🙂

Tištěné knihy se jednou stanou součástí Vašeho dědictví a Vaši potomci je budou mít rádi. Budou krásnou vzpomínkou na předchozího vlastníka a náhledem do jeho duše. Čtením knih, které četli Vaši předkové, pochopíte, jací skutečně byli, jak mysleli, co měli rádi, a můžete tak s nimi lépe navázat nebo udržet duchovní pouto. A když bude o knihy velký zájem, možná se o ně s dalšími dědici i poperete. To se Vám ale s e-knihami nikdy nestane. Ty se totiž nedědí.

Lidé, kteří pracují s informacemi jsou zvyklí mít otevřeno pět, šest nebo třeba i deset knih najednou, listovat v nich, vyhledávat, dělat si poznámky. Můžete si ve své čtečce otevřít pět nebo šest knih najednou, rozložit si je kolem sebe na stole a pohodlně si dělat poznámky?

Všechny ty velké, nadnárodní firmy, všechny vlády světa, a také hackeři mají přístup do Vašich elektronických zařízení, ať chcete nebo ne. Ti všichni, budou-li chtít, mohou přesně znát, jaké knihy čtete, které z nich čtete opakovaně, nebo které pasáže Vás zajímají více než jiné. Někomu to nevadí, mnoho z nás si ale váží svého soukromí. Ale nikdo z nás s tím nemůže nic dělat. Ale to, jaké tištěné knihy máte doma, není jednoduché zjistit. Je to jenom Vaše věc.

Jestliže čtete tištěnou knihu, nikdo o tom neví, pokud nechcete, aby to věděl. Ale když čtete elektronickou knihu, vždy o tom někdo ví, anebo může vědět, pokud to chce vědět. „Oni“ vědí co čtete, vědí, co máte v knihovně, o co se zajímáte, jaké je Vaše zaměření a záměry, znají dokonce i rychlost, jakou čtete. Opravdu chcete, aby tohle všechno znali, anebo si prostě chcete jenom číst?

Tištěná kniha na Vaší poličce nemůže být hacknuta, nemůže být vymazána z Vašeho počítače a neumírá spolu s Vaším PC nebo harddiskem, když se něco stane. Tištěná kniha je zkrátka Vaše a je těžké Vám ji vzít. Nikdo ji nemůže odstranit z Vašeho počítače nebo čtečky, nikdo Vám nemůže vymazat nebo hacknout účet a vzít Vám všechno, co jste nashromáždili v průběhu let a tvrdě za to zaplatili.

Tištěná kniha je součástí Vašeho soukromého majetku. Platí to i pro e-knihy? Můžete je prodávat, nakupovat a znovu prodávat, věnovat je jako dárek? A jestliže odpovědí je „ne“, jsou tedy opravdu Vaše? „Nepronajímáte“ si je spíše, namísto toho, abyste si je „kupovali“? Kdo je skutečným majitelem e-knihy? Jste to Vy, nebo je to nějaká digitální firma? Jestliže pořád domníváte, že jste to Vy, pak byste si asi znovu měli přečíst ty stovky řádků psané drobným písmem, které jste při nákupu „odklikli“. Možná budete hodně nepříjemně překvapeni. Když se odstěhujete z bytu nebo do nového domu, obvykle si svoje tištěné knihy berete s sebou. Když si koupíte nový počítač nebo elektronické zařízení, když změníte svůj účet anebo když ho ztratíte či je Vám ukraden, můžete také definitivně ztratit přístup k „Vašim“ knihám.

Žijeme v době, která není prodchnutá svobodou. Každý den se zvyšují počty osob, které byly odříznuty od platebních systémů, e-mailů, bankovních služeb, účtů na sociálních sítích. Buď za odříznutím stojí jejich vláda nebo některá ze společností, jež mají téměř monopol na cokoliv. Je jenom otázkou času, než budou nepohodlní lidé také odříznuti od přístupu k elektronickým knihám. Pokud Vás někdo bude chtít odříznout od tištěných knih, bude to mít podstatně složitější.

Co když tam, kde se nacházíte, není elektřina? A co když tam dnes je, ale zítra už tam nebude? Co když už tam nebude nikdy? Když Vašemu chytrému telefonu dojde elektřina, najednou už není tak „chytrý“, jako byl před tím. Tištěná kniha není závislá na elektřině, nepotřebuje baterii, nabíječku nebo elektrickou zásuvku k tomu, aby byla přečtena. Mnoho čteček e-knih vyžaduje přístup k wi-fi anebo k jinému typu internetového připojení.

Bez ohledu na to, kolik e-knih bylo vydáno, pořád je na světě víc tištěných knih. Jestli tomu nevěříte, zajděte si do nějakého antikvariátu. Jistě tam budou mít mnoho zajímavých knih, na které nikdy v elektronické podobě nenarazíte. Ale zcela jistě tam nebudou mít ani jednu e-knihu. Různí nadšenci do elektroniky prorokovali tištěným knihám zánik, ale hluboce se mýlili.

Psát klasickou tištěnou knihu a vyrábět e-knihu jsou dvě zcela odlišné činnosti. Ten rozdíl je tak velký, jako kdybyste tesali skutečnou sochu z kamene anebo vytvářeli obrázek sochy v nějakém grafickém programu na Vašem PC. Ten rozdíl je tak velký, jako mezi návštěvou na webových stránkách s obsahem pro dospělé a mezi tím, vyjít si na rande se skutečnou ženou. Tištěná kniha představuje skutečný svět, e-kniha je něco, co pochází ze světa virtuálního. Vyjádřeno slovy z jednoho dobře známého filmu: „Není to stejný hřiště, není to ani stejná liga, není to dokonce ani stejnej sport“.

Vím, že e-knihy mohou mít pro někoho i své výhody. Je ale mnoho důvodů, proč tištěná kniha stále vede nad tou elektronickou. Některé z nich jsem zde uvedl. A tak teď už víte, proč e-knihy nedělám.

Written by : Nowak Antonín

Subscribe To My Newsletter

BE NOTIFIED ABOUT NEW BOOKS

[contact-form-7 id="287" /]

Donec fringilla nunc eu turpis dignissim, at euismod sapien tincidunt.